Вітаю Вас Гість!
Неділя, 28.04.2024, 22:44
Головна | Реєстрація | Вхід | RSS

Каталог статей

Головна » Статті » Топономіка » Історія черкаських вулиць

Ільїна
Вулиця Ільїна
 
З південно-західного боку Черкаси ще в 40-х роках закінчувалися вулицею Ільїна, яка до 1923 р.
називалася Надпольною, тобто крайньою від поля.Ім'я Феофана Несторовича Ільїна пов'язане з історією Черкас. У 1918-1919 рр. він командував інтернаціональним батальйоном ім. Спартака, який визволив місто від австро-німецьких окупантів, а пізніше від учасників григорївського заколоту. 22 червня 1919 р. Ф. Н. Ільїн був підступно вбитий бандитами в рідному селі Яснозірї Черкаського району, де його й поховано. На честь відважного земляка черкасці й назвали вулицю його ім'ям.
На початку віку Надпольна брала початок з великої незабудованої площі - від вулиці Лісної (тепер вул. Воровського), а закінчувалася в кінці сучасної вул. Вербовецького, де були кар'єри, звідки добували пісок і глину для черкаських цегельних заводів. На початку 50-х років кар'єри були засипані і використовувались під городні ділянки. Забудова вулиці продовжувалась і в 60-х роках. На її початку виріс корпус сувенірно-подарункової фабрики, вироби якої користувалися популярністю у черкасців ї гостей міста. Понад п'ятдесят років тому по вулиці Ільїна перед військовим містечком між вулицями тепер Кірова і Байди-Вишневецького містився сінний базар, на території якого на початку віку стояла військова церква для "нижчих чинів", а ще тут був глибокий колодязь з чистою джерельною водою, до якого завжди тягнулася черга міщан з відрами. Навколо стояли торговельні ряди. А поруч продавали худобу, сіно, дрова та інше. Літньої пори тут завжди відчувався сморід, відсутня була елементарна чистота. Про гігієну місцева управа не турбувалась. Антисанітарні умови викликали масові епідемії. Так, зокрема, в 1910-х роках в Черкасах спалахнула епідемія холери, в результаті якої вимерло багато мешканців міста.
У 80-х роках XIX ст. на території сучасного військового містечка спочатку містились намети, потім бараки, в яких проживали "нижчі військові чини", солдати. Для "вищих чинів" - офіцерів були споруджені оригінальні будинки по вулиці Смілянській, один з яких залишився до наших днів.
На військовому плаці у Черкасах 31 серпня 1910 р. відбулося випробування літака, збудованого братами Касяненками. Тоді літальний апарат піднявся на три метри над землею, протримався в повітрі кілька секунд і плавно опустився, пролетівши понад сто метрів. Відсутність пілота (один з братів сам керував літаком) та слабосильний двигун не дозволяли збільшити тривалість польоту.
Брати Касяненки (їм присвячено велике панно в місцевому аеропорту) першими в Росії збудували розчалюваний біплан, який після конструктивних доробок підняв у повітря знаменитий пілот П. Нестеров.
На вулицю Ільїна своїми фасадами виходять макаронна фабрика, протезний цех, головне приміщення тютюнової фабрики, яка тепер стала спільним українсько-німецьким підприємством. До революції поруч були розташовані тютюнові фабрики підприємців Летичевського і Зарицького, які згоріли під час великої пожежі, що сталася 1925 р. (до наших днів збереглися приміщення їх складів). Пізніше тут збудували нову тютюнову фабрику, яка називалась тоді "Червоний Жовтень". Тривалий час це була одна з висотних споруд в Черкасах. Тепер вона реконструюється і оновлюється. На стінах приміщень фабрики і складських споруд з часів війни залишилось багато пошкоджень від осколків снарядів і автоматних куль: у листопаді-грудні 1943 р. тут точилися важкі бої з фашистськими окупантами.
На розі вулиць Ільїна і Дашковича привертає увагу красивий будинок Політехнікуму. В цьому приміщенні, як свідчать архівні джерела, на початку століття містився винний завод № 17. 1917 р.
тут було відкрите перше в Черкасах технічне училище з електромеханічним і шляхо-будівельиим відділеннями. Тепер у цьому будинку своєрідної архітектури, до якого в 30-х роках надбудовано третій поверх, навчаються на двох відділеннях понад 600 студентів.
На вулиці Ільїна розташовані гарнізонний Будинок культури, Черкаський центральний стадіон на 15 тисяч відвідувачів, споруджений методом народної будови і відкритий 11 травня 1958 р., а також перший на Черкащині закритий плавальний басейн, який увійшов до ладу у грудні 1967 р. У Палаці спорту діє спортклуб "Сокіл". Тут відбуваються баскетбольні зустрічі. Міська жіноча
команда "Спарта" - одна з кращих на Черкащині - тепер успішно захищає честь області у звітній спартакіаді.
Недавно був закритий чудовий Парк відпочинку імені 1 Травня, центральний вхід якого виходить на ріг вулиць Ільїна і Смілянської. Колись тут працювали цікаві атракціони, дитяча залізниця, спортивний і танцювальний майданчики, шаховий павільйон, літня естрада.
Тут перед черкащанами часто виступали професійні артисти і самодіяльні колективи. Парк щодня відвідували сотні відпочиваючих - дорослих і дітей. Тепер територія колишнього парку передана православній конфесії і тут споруджується храм. На протилежному боці вулиці стоїть будинок середньої школи № 11, одної з кращих в Черкасах. Далі поруч з нею у середині 50-х років містилась Першотравнева площа, де проводились паради, демонстрації та мітинги трудящих в дні революційних свят. Недалеко від школи № 11 у період громадянської війни були поховані жертви григорївського заколоту. В 60-х роках їх останки перенесли на Кривалівське кладовище.
Кожна вулиця міста - це літопис його життя, сторінка біографії. На наступному кварталі вулиці Ільїна стоїть старий будинок, що вирізняється з інших своєю архітектурою. Споруджено його в середині XIX ст. В період німецько-фашистської окупації в цьому будинку містився пункт для відправки молоді на роботу до Німеччини, звідси колони невільників гнали на залізничний вокзал. Німці і поліцаї ловили людей на вулицях і базарах, приводили з навколишніх сіл і як худобу заганяли до вантажних вагонів. Було чути стогін і плач матерів, гавкіт німецьких вівчарок, які кидались на людей. Молодь Черкащини прощалась з рідною землею, яку багатьом з тих бранців не довелось більше побачити.
Після війни в цьому будинку до 1952 р. містився ветеринарний технікум, пізніше приміщення переобладнали під лікувальний заклад. Зараз тут шпиталь для ветеранів війни і праці. В повоєнний період, особливо з 60-х років, вулиця інтенсивно забудовувалась. Виросли будівлі хлібзаводу, фірми "Одяг", спецшколи-інтернату № 14. Зараз південна частина забудовується багатоповерховими житловими будинками.
Тепер вулиця ільїна - це красива сучасна магістраль, яка потопає в зелені дерев і кущів. Нею пролягають декілька міських автобусних маршрутів. Мине певний час і тут пройде нова тролейбусна лінія, яка зв'яже вулицю з іншими районами Черкас.


Джерело: http://mestectvo.com
Категорія: Історія черкаських вулиць | Додав: Bender (26.08.2010)
Переглядів: 1181 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: