Вітаю Вас Гість!
Середа, 15.05.2024, 23:02
Головна | Реєстрація | Вхід | RSS

Каталог статей

Головна » Статті » Топономіка » Історія черкаських вулиць

Університетська

Вулиця Університетська (колишня Крайня)



У кінці XIX ст. за архітектурним планом забудови міста у північній частині Черкас була спроектована крайня околична вулиця, яка до 1893 р. називалась Крайньою, а з 1908 р. за приналежність до приміського лісу Соснівки дістала назву Лісна. Ця широка і пряма вулиця починалася від вулиці Кавказької і продовжувалась на сім кварталів, упираючись у залізничний насип, що готували під черкаську залізницю.
На початку XX ст. вулиця інтенсивно забудовувалась невеликими хатами-мазанками рибалок та ремісників, але подекуди тут з'являлись і цегляні будинки заможних міщан.
На перехресті з вулицею Олександрівською (тепер бульвар Шевченка).
Лісна межувала з невеликою площею, на якій незабаром виник відомий у місті базар, названий Казбетським. Тут, в основному, торгували свіжою рибою, овочами, фруктами. Незабаром напроти майдану спорудили невелику церкву Святої Покрови, а поруч - церковно-приходську школу. Церкву зруйнували під час будівництва другого корпусу педінституту, а в приміщенні ЦПШ ще до війни розмістилася на-півсередня (семирічна) загальноосвітня школа № 8, яка діяла до 60-х років. У серпні 1941 р. в приміщенні школи містився командний пункт 38-ї армії під командуванням генерал-лейтенанта Д. І. Рябишева, яка на початку війни боронила Черкаси від німецько-фашистських загарбників. У будинку навпроти знаходився політвідділ армії. Тут в серпневі дні оборони міста перебували військові кореспонденти - письменники В. Кондратенко, І. Ле, Л. Первомайський, Л. Талалаєвський та інші.
У 60-х роках приміщення школи № 8 зайняло управління автоінспекції.
З 1923 р. вулиця Лісна була названа ім'ям загиблого в Польщі радянського дипломата В. В. Воровського.
У довоєнні роки на розі вулиць Шевченка і Воровського з північної сторони був розташований великий сквер - місце відпочинку жителів міста. Тут були літній кінотеатр, естрада, стрілецький пневматичний тир, бібліотека, приміщення для культмасової роботи. На високому стовпі висів чотирикутний радіогучномовець, який сповістив черкасців Про початок Великої Вітчизняної війни нашого народу проти німецько-фашистських загарбників. Тут на майдані був створений збірний військовий пункт, з якого мобілізовані йшли на фронт.
Сквер проіснував до 60-х років. Згодом тут була побудована друга міська лазня, яку знесли на початку 90-х років, бо вона недоладно виглядала поруч з новим багатоповерховим центральним корпусом Державного педінституту (тепер Державний університет ім. Б. Хмельницького).
У 80-х роках вулицю упорядкували, реконструювали Казбетський базар. Тут споруджуються нові багатоповерхові житлові будинки, гуртожиток Державного університету. На цій вулиці розташовані невеликі промислові підприємства, серед них шкіряно-галантерейна фабрика та навчально-виробничий комбінат УТОСа. Відповідно до генерального плану забудови університетського комплексу тут передбачається спорудити спортивне містечко з власним стадіоном і спортзалом.
За рішенням міськвиконкому від 5 грудня 1996 р. у зв'язку з 75-річчям заснування Черкаського педінституту (тепер Державний університет) вулицю перейменовано на Університетську.

Джерело: http://mestectvo.com
Категорія: Історія черкаських вулиць | Додав: Bender (05.07.2010)
Переглядів: 619 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: